Dostępność toalet jest bardzo ważnym aspektem w codziennym życiu. Szczególnie w pracy, podczas zakupów albo gdy załatwiamy sprawy urzędowe. Samorządy i instytucje centrale w wielu miejscowościach zamykają toalety publiczne z powodu braku funduszy na ich utrzymanie. Taka sytuacja jest niekorzystna, szczególnie dla osób z problemami zdrowotnymi jelit i pęcherza, osób starszych i kobiet w ciąży. Bez publicznych toalet życie codzienne tej grupy ludzi jest ograniczane, prowadzi to do częściowej izolacji społecznej, gorszego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz obniżenia jakości życia.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pochodzących ze spisu powszechnego z 2021 r., na 13,4 miliona mieszkań w Polsce, ponad 900 tysięcy nie ma łazienki, to 2,3 mln obywateli.
Pomimo różnorodności toalet, miliony ludzi na całym świecie nadal nie mają dostępu do bezpiecznych i zrównoważonych urządzeń sanitarnych.
Dostępność oraz czystość w toalecie jest ważnym aspektem z punktu widzenia turystów.
Chętniej robisz zakupy w centrum handlowym lub sklepie, jeśli wiesz, że w razie potrzeby możesz skorzystać z łatwo dostępnej, czystej toalety. Toaleta publiczna (zarówno stała jak i toaleta przenośna) utrzymana w czystości może mieć duży wpływ na to, czy będziemy chcieli spędzać czas w miejscach publicznych, na festynach, piknikach.
Jeśli będziemy postrzegać toaletę jako coś więcej niż tylko miejsce do załatwiania naszych „spraw”, zrozumiemy, że jej dostępność lub brak może mieć wpływ na jakość naszego życia.
Toalety publiczne to niezbędna infrastruktura, warto inwestować w ich utrzymanie.