AKCJA TRON – kampania edukacyjna o higienie

JAK WAŻNA JEST DOSTĘPNOŚĆ TOALET

Kwestia dostępności toalet jest bardzo ważnym aspektem w codziennym życiu. Szczególnie ważne jest to, gdy jesteśmy w pracy bądź udajemy się na zakupy czy załatwiamy różne sprawy urzędowe. Częstym zjawiskiem staje się zamykanie przez samorządy, instytucje centralne niektórych toalet publicznych z powodu braku funduszy na ich utrzymanie. Chociaż może się to wydawać środkiem oszczędnościowym, niesie ze sobą negatywne konsekwencje, szczególnie dla osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy z jelitami i pęcherzem, osób starszych i kobiet w ciąży. Bez publicznych toalet życie codzienne tej grupy ludzi jest ograniczane, prowadzi to do częściowej izolacji społecznej, gorszego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz obniżenia jakości życia.

Szczególnie jest to ważne patrząc na dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące procentowego udziału mieszkań zamieszkanych posiadających łazienkę. Dane pochodzące ze spisu powszechnego w 2021 r. mogą zaskakiwać. Z 13,4 miliona mieszkań w Polsce, nieco ponad 900 tysięcy nie ma łazienki — mieszkało w nich 2,3 mln obywateli.

Pomimo różnorodności toalet na całym świecie, miliony ludzi na całym świecie nadal nie mają dostępu do bezpiecznych i zrównoważonych urządzeń sanitarnych.

Jako turysta, czysta, dostępna toaleta może uprzyjemnić lub przerwać Twoją podróż.
Jako kupujący czujesz się bardziej skłonny do pozostania w centrum handlowym lub sklepie, jeśli wiesz, że możesz łatwo znaleźć czystą, bezpieczną toaletę. Czysta, dobrze utrzymana toaleta publiczna (zarówno stała jak i toaleta przenośna) może mieć duży wpływ na to, jak bardzo lubimy spędzać czas w miejscach publicznych, na festynach, piknikach.

Kiedy zaczynamy postrzegać toaletę jako coś więcej niż tylko miejsce do załatwiania naszych „spraw”, zaczynamy rozumieć, jak kształtuje ona nasze życie na tak wiele sposobów.
Toalety publiczne to niezbędna infrastruktura, inwestujmy w ich utrzymanie i utrzymanie.